Scrum Droid

Dwa miesiące temu zamieściłem ostatni wpis i nie bez powodu zawiesiłem aktywność na blogu. W tym czasie przeprowadziłem się po raz trzeci w tym roku, zmieniłem pracę i branżę. Nadal jednak zajmuję się szkoleniami. Dokładnie jednym szkoleniem. Zapewne niewielu z Was słyszało o firmie Agile Force lub Cohesiva, być może niektórzy z Was słyszeli o Octigo. Prawie na pewno nie słyszeliście jednak o grze szkoleniowej Scrum Droid, a powinniście i to nie tylko dlatego, że od miesiąca poświęcam jej sto procent swojej zawodowej energii.

zdjęcie udostępnione przez Agile Force.

zdjęcie udostępnione przez Agile Force

W październiku bieżącego roku, Project Management Institute, największa organizacja zrzeszająca i certyfikująca zawodowych Project Managerów, nagrodziła polską grę Scrum Droid w kategorii Continuing Professional Education Product of the Year. Oznacza to, że mamy w Polsce najlepszą grę szkoleniową na świecie! Jest to nie tylko sukces autorów ale przede wszystkim całej branży, która może bez kompleksów równać się z najlepszymi na całym świecie. Szkoda, że niewielu polskich trenerów biznesu to dostrzega. Mam nadzieję, że uda nam się to zmienić w ciągu kilku najbliższych lat.

Czym jest Scrum Droid? Zgodnie z opisem jaki można znaleźć na Wikipedii: „jest to gra szkoleniowa wykorzystywana w edukacji zespołów projektowych pracujących w zwinnej metodologii projektowej Scrum. Uczestnicy stają przed zadaniem skonstruowaniem robota, który będzie brał udział w misji ratunkowej w Chile na pustyni Atakama, gdzie w 2010 roku doszło do uwięzienia górników w kopalni San José (…)

Scrum Droid wykorzystuje metody uczenia dorosłych oparte na doświadczeniu i symulacji realnych warunków pracy oraz elementy metodyki Lego Serious Play®. Gra w pełni symuluje wszystkie elementy metodyki Scrum, które dostępne są Internecie za darmo. Scrum Droid wykorzystywany jest również w trakcie zajęć dla studentów na kierunkach poświęconych zarządzaniu projektami.”

Jako trener, który miał przyjemność już kilkakrotnie prowadzić tę grę, mogę dodać, że jest to również świetne, praktyczne wprowadzenie w wytwórcze metodyki projektowe Agile. Trudno odnaleźć na rynku bardziej komplementarny produkt – niezależnie od poziomu wiedzy uczestników, gra gwarantuje pełne opanowanie Scruma zaledwie w dwa dni. Oprócz tego, uczestnicy otrzymują dostęp do know-how ekspertów współprowadzących Scrum Droida.

Same klocki Lego Mindstorm® gwarantują pełną imersję w świat gry. Nigdy nie widziałem u uczestników tak szybkiego i intuicyjnego wejścia w zadanie. Projektuję gry od dwudziestu lat i muszę pokłonić się przed projektantami Scrum Droida za prostotę i grywalność tego produktu.

zdjęcie udostępnione przez Agile Force

zdjęcie udostępnione przez Agile Force

Mam też nadzieję, że jest to okazja do odczarowania stereotypów o branży IT jako oderwanych od rzeczywistości i niewprawnych komunikacyjnie dziwaków. Sam Scrum jak i opisywana tutaj gra jest najlepszym dowodem na to, że klarowność zasad, jasne intencje i transparentna komunikacja są determinantem dobrze poprowadzonego projektu IT. Zachęcam trenerów biznesu do pochylenia się nad pracownikami działów IT i wsparciu ich w rozwoju miękkich kompetencji, których potrzebują tak samo (a czasem i bardziej) jak działy marketingu czy sprzedaży.

Grę można zobaczyć w wersji demo na największych polskich konferencjach IT i Project Management. W wersji komercyjnej dostępna jest tylko w wersji zamkniętych warsztatów.

________________________________________________

P.S. Zapraszam do sklepiku blogowego. Jeśli chcesz nagrodzić moją pracę, możesz sprawić sobie gadżet, a tym samym postawić mi butelkę dobrego cydru. 🙂

P.S.2 Uruchomiłem również listę mailingową (zapisać się można w tym okienku po prawej). Dla subskrybentów przewiduję materiały exclusive.

1 komentarz on "Scrum Droid"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *