jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Rzucę palenie, schudnę, zmienię pracę, wyjdę z długów, zmienię samochód, pojadę wreszcie na wakacje, nauczę się jeździć na nartach, wrócę na studia, zażądam podwyżki, wreszcie się oświadczę… i można by tak wymieniać bez końca. Ilu ludzi tyle unikatowych postanowień noworocznych. Wyznaczanie sobie celów jest godne pochwały lecz dobrze wszyscy wiemy, że trudne w realizacji.

Jak zwiększyć szanse, na realizację postanowień? Poniżej mam dla Ciebie kilka prostych technik, które mogą okazać się rewolucyjne w materii realizacji celów.

1. Po pierwsze spisz postanowienia. Większość ludzi poprzestaje na słowach lub co gorsza myślach. Niestety ludzka pamięć jest wybiórcza i zawodna, a na dodatek mamy tendencję do traktowania obietnic słownych lekkomyślnie. Dlatego koniecznie spisz swoje postanowienia.

2. Nie zapisuj celów w czasie przyszłym: “Zrobię”, “Wyjadę”, “Schudnę”, “Rzucę” lecz dokładnie odwrotnie, w czasie przeszłym: “Zrobiłem”, “Wyjechałem”, “Schudłem”, itd. Dodatkowo zatytułuj listę “Postanowienia, które udało mi się zrealizować w 2010 roku”. Twój świadomy umysł może śmiać się z takiej formy lecz podświadomość zostanie zaprogramowana przyjemnymi obrazami. Jak to działa? Gdy mówisz: “Rzucę palenie” mózg produkuje setki nieprzyjemnych obrazów, które kojarzą się z głodem nikotynowym, rozdrażnieniem, depresją, itp. W momencie gdy mówisz: “Rzuciłem palenie” podświadomość nie bombarduje Cię nieprzyjemnymi proroctwami, ponieważ dla niej to już jest przeszłość. Teraz masz przed oczyma uśmiechniętego niepalącego człowieka.

3. Kartkę przepisz kilka razy na różne formaty. Jedną włóż do portfela, kolejną do notatnika, teczki lub kalendarza, największą wersję możesz oprawić w ramkę i powiesić na ścianie lub po prostu na lodówce. Warto też przepisać ją na komputer i wrzucić do katalogu, który najczęściej otwierasz. W ten sposób codziennie będziesz potykał się o swoje cele i aż głupio będzie się z nich nie wywiązać. Możesz również opublikować swoje postanowienia na blogu. Tak złożona deklaracja ma ogromny potencjał motywacyjny.
Poniżej możesz zobaczyć taką przykładową listę.


Powodzenia!

1 komentarz on "jak dotrzymać postanowień noworocznych?"

  • Jakoś ciężko mi “kupić” to zapisywanie w czasie przeszłym. Czy mój świadomy umysł nie stwierdzi wtedy, że już to zrobił i nie ma sensu się dalej nad tym pocić? Jeśli już bawimy się “czasem” to przeszedłbym na tryb teraźniejszości.

    Na pewno pomaga obiecanie komuś, że coś zrobimy. Nasze szanse dodatkowo wzrosną, gdy umówimy się z tym kimś na sprawozdanie z realizacji zadania.

    ps. Wpis nie wyświetla się na głównej. Można do niego się dostać tylko przez FB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *