ćwiczenie “JA Prywatnie i Zawodowo”

Ćwiczenie “JA Prywatnie i Zawodowo” może być formą podsumowania warsztatów z asertywności lub work life balance. Można je również wykorzystać w team buildingach czy na początku roboczych spotkań zespołu projektowego, który jest jeszcze na etapie docierania się.

Cel ćwiczenia:

  • Autoprezentacja mocnych stron uczestników
  • Diagnoza balansu pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym
  • Zwiększenie pewności siebie uczestników poprzez uświadomienie ich mocnych stron.

Czas trwania: 45 – 60 minut

Wielkość grupy: Maksymalnie 14-16 osób.

Autor fotki: Erin Pettigrew

Materiały: Duże arkusze papieru np. kartki flipcharu, kolorowe czasopisma, nożyczki, klej, taśma klejąca (najlepiej malarska – nie zostawia śladów na ścianie).

Instrukcja:

1. Poproś uczestników, aby narysowali siebie (lub nakleili swoje zdjęcie – możesz je wcześniej wydrukować) na środku dużego arkusza papieru (ułożonego w poziomie).

2. W górnym lewym rogu niech napiszą nagłówki „PRYWATNIE”, a w prawym górnym rogu „ZAWODOWO”.

3. Rozdaj uczestnikom kolorowe czasopisma, nożyczki i klej

4. Poproś, aby uczestnicy pod każdym z nagłówków nakleili po pięć zdjęć/haseł, które najlepiej ich określają i są jednocześnie ich mocnymi stronami. Pod “PRYWATNIE” wycinki dotyczące życia osobistego, pod “ZAWODOWO” wycinki dotyczące pracy. Gdy już skończą naklejać, poproś aby zaznaczyli te zdjęcia/hasła, do których chcieliby sięgać częściej lub uważają, że wykorzystują je w zbyt słabym stopniu.

5. Po wykonaniu kolaży, uczestnicy przyklejają je taśmą malarską na ścianie.

6. Poproś uczestników, aby przyjrzeli się kolażom pozostałych osób.

7. Następnie zapytaj uczestników, co nowego dowiedzieli się o swoich kolegach z zespołu i co może przydać się przy codziennej współpracy, a dotychczas nie było wykorzystywane. Niech każdy się wypowie.

8. Na koniec poproś aby te osoby, które chcą skomentować swój balans pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym wypowiedziały się. Mogą to zrobić zgodnie ze strukturą: “Jestem z obecnego stanu zadowolony lub niezadowolony. Chciałbym częściej robić…. Chciałbym zmienić…”

9. Podsumuj ćwiczenie zgodnie z cyklem Kolba.

10. Zachęć uczestników aby zabrali swoje prace do domu/biura.

P.S. Zapraszam do sklepiku blogowego. Jeśli chcesz nagrodzić moją pracę, możesz sprawić sobie gadżet, a tym samym postawić mi piwo. 🙂

P.S.2 Uruchomiłem również listę mailingową (zapisać się można w tym okienku po prawej). Dla subskrybentów przewiduję materiały exclusive.

1 komentarz on "ćwiczenie “JA Prywatnie i Zawodowo”"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *