proces formowania zespołu

budowanie zespołu

Najlepsi przywódcy to tacy, których istnienia ludzie nie dostrzegają. Stopień niżej – to tacy, których ludzie cenią i szanują. Potem tacy, których się boją; wreszcie tacy, których nienawidzą. Kiedy najlepszy z przywódców skończy swą pracę ludzie mówią: „zrobiliśmy to sami”.
– Lao-tse.

Treningi team buildingowe, wbrew pozorom, są jednymi z najtrudniejszych warsztatów jakie przychodzi prowadzić trenerom. Powodem problemów jest często etap rozwoju zespołu, który nazywamy “konfliktem”. Rzadko kiedy dostajemy na team building grupę na etapie dojrzałości czy chociażby normowania. Dziewięć na dziesięć przypadków to zespół w etapie konfliktu lub formowania. O ile drugi przypadek rokuje jeszcze w miarę spokojny trening to pierwszy gwarantuje sporą ilość zakłóceń.

proces formowania zespołuPowyższy wykres obrazuje przez jakie etapy przechodzi każdy team. Każda duża zmiana (nowy szef, znacząca rotacja w zespole, zmiana struktury, kryzys organizacji) cofa zespół do etapu formowania. Zespoły o dużej dojrzałości każdego z członków, szybko przechodzą przez fazę konfliktu (czasem jest ona ledwie dostrzegalna) i rozpoczynają pracę nad normowaniem, jeśli jednak dostałeś zlecenie poprowadzenia team buildingu to załóż, że masz do czynienia z grupą, która utknęła w konflikcie lub dopiero w niego wejdzie.

Dla trenera jest to duże pole do popisu ale i spore ryzyko ataku na swoją osobę ze strony uczestników, których będziemy prowokować ćwiczeniami z zaprogramowanym konfliktem. Zadbaj więc o kontrakt szkoleniowy. Przede wszystkim ustal zasadę “STOP”, która pozwoli wycofać się uczestnikowi, który zbyt emocjonalnie zareaguje na ćwiczenie. Przydaje się również “Las Vegas” czyli zadeklarowanie, że o tym co będzie się działo na team buildingu rozmawiamy tylko we własnym gronie i nie wciągamy w historię osób, których trening nie dotyczy.

Pamiętaj o nagradzaniu za ćwiczenia. Będą one najprawdopodobniej na tyle obciążające intelektualnie i emocjonalnie, że warto dla rozładowania stresu, pomyśleć o drobnych gadżetach lub słodkościach. Jeśli grupa zdoła wytworzyć efekt synergii, omów to zjawisko i wyróżnij team za świetną pracę. Warto wskazać, że jest to punkt docelowy, każdego dojrzałego zespołu, gdzie zarówno jego członkowie jak i osoby spoza grupy dostrzegają jej ogromną siłę i wartość.

Jeśli dojdzie do wybuchów emocjonalnych, biernej agresji lub prób bojkotu ćwiczenia, zrób przerwę na 20-30 minut i porozmawiaj z osobami, które najsilniej reagują. Odsłoń intencję, opowiedz o celu ćwiczenia, o doskonaleniu kompetencji zarządzania konfliktem i ponownie przejdź do warsztatu. Po takiej przerwie, warto rozpocząć od humorystycznego energizera. Unikaj “wywoływania do tablicy” osób, które są poddenerwowane lub zestresowane – to nie jest trening interpersonalny – nie warto ryzykować rozpadem całego warsztatu.

Jeśli tylko spodziewasz się problemów z grupą, zaproś kotrenera, który może wesprzeć Cię w sytuacjach kryzysowych. Co dwie głowy to nie jedna. Taka pomoc przyda się zarówno przy skomplikowanych ćwiczeniach z rozbudowaną instrukcją jak i przy facylitacji.

Jeśli będziesz miał więcej pytań co do warsztatów budujących zespoły to pisz do mnie lub zostaw pytanie w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć jak najszybciej.

P.S. Wczoraj ruszył sklepik blogowy. Jeśli chcesz nagrodzić moją pracę, możesz sprawić sobie gadżet, a tym samym postawić mi piwo. 🙂

 

4 komentarze on "budowanie zespołu"

 • Będę kotrenerem na warsztacie z Team Buildingu – po raz pierwszy w życiu w takim temacie, a mój partner wymaga odpowiedzialności, samodzielności i przygotowania materiałów szkoleniowych. Z jakich źródeł mogłabym czerpać jakąkolwiek wiedzę teoretyczną.
  Bardzo proszę o podanie literatury – tak, żeby było w miarę krótko, sensownie i trochę o przywództwie.
  Z góry dziękuję:)

  • Michał Dzidt

   Doroto,
   Mam nadzieję, że temat jeszcze aktualny. Kilka dni byłem wyjęty z blogowania.
   Polecam Ci:
   – Kossowska, Sołtysińska “budowanie zespołów”
   – Vopel “Umiejętność współpracy w grupach” wszystkie części
   – Vopel “Warsztaty – skuteczna forma nauki”

   To jest zestaw lektur, który powinien wystarczyć Ci na lata. Oczywiście pamiętaj, że jak masz na sali grupy “twardo-biznesowe” to należy ćwiczenia przeprojektować do kontekstu biznesowego. Niektórzy prezesi reagują dziwnie jak im każesz udawać żabki czy kaczuszki 🙂

   Pozdrawiam
   Michał

 • ciekawy news dzieki to napisales

 • Zwięźle i ciekawie napisany artykuł. Dzięki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *