6 aplikacji trenera i managera zespołu trenerskiego

Witajcie po dwóch tygodniach nieobecności. Niestety zapowiada się, że kolejny wpis napiszę dopiero na początku października, choć jest mała szansa, że coś może pojawić się z końcem tego tygodnia. Sporo szkolę, a w międzyczasie projektuję nowe warsztaty i i blog musiał poczekać na spokojniejsze czasy. Dziś będziecie mogli przeczytać kilka akapitów o aplikacjach, które wykorzystuję w pracy trenerskiej i managerskiej. Są dla mnie ogromnym ułatwieniem i trudno mi wyobrazić sobie przygotowywanie nowego szkolenia bez tych narzędzi.SplitShire_IMG_9970

Asana to coś więcej niż lista “to do”. To uniwersalny kombajn do zarządzania projektami, tworzenia WBS’ów, współpracy z zespołem rozproszonym, proteza CRM’a (w sam raz dla małych organizacji) i kalendarz. Aplikacja pamięta, żeby przypomnieć nam o zbliżającym się deadline’ie, wspiera komunikację w zespole, ułatwia przejrzyste komunikowanie zakresu zadań pozostałym członkom zespołu, a to co ja cenię najbardziej to aplikacja na androida, która raportuje wszystkie zdarzenia w projekcie w powiadomieniach telefonu. W łatwy sposób można dodawać kolejne zadania, grupować je w sprinty, dodawać odpowiedzialności, deklarować pomoc w zadaniach, podpinać pliki i opisywać tagami (świetna sprawa przy pracy na KPI).

Formularze google docs pozwalają na błyskawiczne generowanie ankiet. Kto raz zakosztuje tej wygody już nigdy nie będzie robił tego na piechotę. Wyniki zbierane są w osobnym pliku, który można wyeksportować do .csv lub .xls. W google forms robię formularze zgłoszeniowe, ankiety do badania potrzeb szkoleniowych, pre i post testy oraz ankiety ewaluacyjne.

Canva to narzędzie dla dizajnerów-laików. Z gotowych szablonów wybieramy interesujący nas layout i dostosowujemy do swoich potrzeb. W Canvie robię wszystkie handouty do ćwiczeń i gier szkoleniowych, infografiki, a ostatnio również krótkie prezentacje. Polecam “graficznie utalentowanym inaczej” (sam się do tej grupy zaliczam).

Gapminder jest najlepszym miejscem, w którym sprawdzisz swoją wiedzę dotyczącą globalnych zjawisk takich jak ekonomia, zdrowie, środowisko naturalne, emisja CO2, zmiany demograficzne, itd. Oprogramowanie powstało dzięki pracy Hansa Roslinga, jego syna i synowej. Rosling jest moim osobistym idolem, dzięki któremu pokochałem statystykę i ostatecznie przekonałem, o prawdziwości słów Petera Druckera: “Nie można zarządzać czymś czego nie można zmierzyć”. Gapminder jest dla mnie źródłem, do którego często odsyłam w swoich prezentacjach i skryptach.

Prezi to alternatywa dla Power Pointa. Appka jest dostępna z poziomu strony www i wersji desktopowej. Zamiast klasycznych slajdów mamy płótno, na którym planujemy ścieżkę prezentacji. Po kilku godzinach nauki, prezentację tworzy się do 50% szybciej niż w Power Point’cie, a dodatkowo jest ona atrakcyjniejsza wizualnie. Zresztą sami zobaczcie.

Gliffy ułatwia mi tworzenie sieci projektów, mapowanie procesów i tworzenie prostych wykresów. Nic nie musicie ściągać ani instalować. Aplikacja dostępna jest w Chrome Store i zabezpiecza wszystkie podstawowe potrzeby początkującego project & process managera. Po uruchomieniu automatycznie pojawia się tutorial, nie musicie się więc martwić o wdrożenie w interface.

________________________________________________

P.S. Zapraszam do sklepiku blogowego. Jeśli chcesz nagrodzić moją pracę, możesz sprawić sobie gadżet, a tym samym postawić mi butelkę dobrego cydru. 🙂

P.S.2 Uruchomiłem również listę mailingową (zapisać się można w tym okienku po prawej). Dla subskrybentów przewiduję materiały exclusive.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *